Головна » Статті » Батьки та діти » Батьки та діти

Про вакцинацію і недопуск до школи: юридичний погляд на проблему

О.Ю. Юдін, адвокат, член комітету медичного і фармацевтичного права та біоетики Національної асоціації адвокатів України

Підвищення захворюваності на кір в Україні викликало хвилю різноманітних думок, серед яких є як обґрунтовані, так і відверто безпідставні чутки. Заборона на відвідування дитячих закладів тими, хто не отримав щеплення, викликала вибух негативу сере/ батьків, які відмовилися вакцинувати своїх дітей. Існує думка пре те, що такою дією порушується конституційне право на освіту

Перш за все необхідно відзначити, що така заборона на відвідування дитячи навчальних закладів встановлена ст. 15 Закону України «Про захист населення від інфекційних хвороб», в якій сказано наступне:

«Прийом дітей до виховних, навчальних, оздоровчих та інших дитячих закладів проводиться за наявності відповідної довідки закладу охорони здоров’я, в якому дитина перебуває під медичним наглядом. Довідка видається на підставі даних медичного огляду дитини, якщо відсутні медичні протипоказання для її перебування у цьому закладі, а також якщо їй проведено профілактичні щеплення згідно з календарем щеплень і вона не перебувала в контакті з хворими на інфекційні хвороби або бактеріоносіями. Дітям, які не отримали профілактичних щеплень згідно з календарем щеплень, відвідування дитячих закладів не дозволяється».

Як бачимо, правило, згідно з яким без профілактичних щеплень дитина не допускається до дитячих закладів, встановлено законом. Ця норма імперативна. Для її реалізації немає потреби в тому, щоби органи влади на місцях видавали якісь додаткові рішення.

Законною підставою для недопуску дитини в школу або дитячий садок буде виключно ст.15 Закону України «Про захист населення від інфекційних хвороб». Тому пошуки текстів рішення місцевої влади і його оскарження в суді, в принципі, абсолютно марні.

Відмова в допуску в дитячий колектив породжує цілу хвилю обурення. Ті, хто не вакцинував своїх дітей з різних причин, за винятком медичних, раптом заговорили про порушення їх конституційного права на освіту. При цьому вони посилаються на положення ст. 53 Конституції України, згідно з якими: «Повна загальна середня освіта є обов’язковою.

Держава забезпечує доступність і безоплатність дошкільної, повної загальної середньої, професійно-технічної вищої освіти в державних і комунальних навчальних закладах; розвиток дошкільної, повної загальної середньої позашкільної, професійно-технічної, вищої і післядипломної освіти, різних форм навчання; надання державних стипендій та пільг учням і студентам».

Перш за все, слід звернути увагу на те, що відповідно до ст. 3 Конституції України: «Людина, її життя і здоров’я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю».

Зауважте, що не освіта, а саме життя, здоров’я і безпека людини, визнаються найвищою соціальною цінністю в Україні. Отже, вирішуючи питання про співвідношення норм ст. 3 і ст. 53 Конституції України не можна не визнати пріоритетність питань забезпечення безпеки життя, і здоров’я людини над правом на освіту.

Ті, хто наполягає на тому, що «вони мають конституційне право», в більшості випадків розглядають правовідносини в зв’язці «Я - ЗАБОРОНА». Насправді ситуацію необхідно розглядати в зв’язці «Я - СУСПІЛЬСТВО».

І тоді все відразу стає на свої місця. Інтереси однієї особи не можуть домінувати над інтересами держави в питанні забезпечення безпеки життя і здоров’я громадян.

Дитина, яка не отримала щеплень, передбачених графіком, стає потенційно небезпечною для оточуючих. Крім того, і сама має підвищений ризик захворіти, відвідуючи місця масового скупчення людей. Отже, держава, встановивши правило про те, що без щеплень дитина не може бути допущена в колектив, реалізує свій обов’язок щодо забезпечення безпеки життя і здоров’я не тільки всіх учнів і працівників школи або дитячого садка, а й захищає таким чином саму невакциновану дитину.

Ніякого порушення права на освіту тут немає. Право на освіту гарантоване всім, але реалізувати його, як і більшість інших конституційних прав, можна відповідно до визначеної процедури.

Наприклад, для того щоби дитину зарахували до школи, батьки повинні зробити цілий ряд юридично значимих дій: написати заяву, надати копію свідоцтва про народження дитини, медичну довідку встановленого зразка. Якщо батьки не виконають цих дій, то чи буде підстава говорити про порушення конституційного права на освіту? Ні в якому разі! Навпаки, будуть всі підстави стверджувати, що самі батьки не виконали своїх обов’язків не забезпечили дитині доступу до освіти.

Більше того, згідно з ч. З ст. 53 Закону України «Про освіту», встановлено, що: Здобувачі освіти зобов’язані… Поважати гідність, права, свободи та законні інтереси всіх учасників освітнього процесу, дотримуватися етичних норм. Відповідально та дбайливо ставитися до власного здоров'я, здоров’я оточуючих, довкілля».

Як бачимо, кожен учень повинен піклуватися про здоров'я не тільки своє, а й оточуючих. Саме тому заборона, передбачена ст. 15 Закону України «Про захист населення від інфекційних хвороб», є абсолютно цивілізованою, не суперечить нормам Конституції України, оскільки спрямована на реалізацію її норм, встановлених ст. 3.

У разі карантину тимчасово обмежують осіб, які проживають в певній місцевості, які мають право виїхати за межі цієї території. Обмеження вводяться виключно з міркувань забезпечення безпеки життя і здоров’я тих громадян, які не проживають на карантинній території і які можуть бути інфіковані, якщо не буде вжито заходів ізоляції.

Згідно ч. 1 ст. 43 Конституції України передбачено і таке конституційне право людини, як право на працю: «Кожен має право на працю, що включає можливість заробляти собі на життя працею, яку він вільно обирає або на яку вільно погоджується».

Однак, як усім відомо, це конституційне право може бути також обмежене за медичними показаннями. Наприклад, людина хоче бути водієм або льотчиком, але його не допускають до професії, оскільки стан здоров’я не дозволяє виконувати таку роботу. Але ж він хоче реалізувати своє «конституційне право», оскільки «в Конституції не сказано», що лікар може стати перешкодою до професії. Ситуація по суті своїй, звичайно ж, абсурдна, але вона яскраво ілюструє не меншу абсурдність аргументів про те, що доступ до школи не може бут обмежений за медичними показаннями, а саме, через відсутність щеплень. Причому за медичними показанням доступ в школу може бути обмежений не тільки для учнів.

Педагогічні працівники, в силу положень все тієї ж ст. 15 Закону України «Про захист населення від інфекційних хвороб»: «... підлягають обов’язковим профілактичним медичним оглядам з метою виявлення хворих на інфекційні хвороби та бактеріоносіїв у порядку, визначеному законодавством».

Якщо педагогічний працівник ухилиться від проведення обов’язкового регулярного медичного огляду, то, на підставі ст. 46 КЗпП України, він буде відсторонений від роботи. Тобто закон обмежує потенційно небезпечного педагогічного працівника в доступі до дітей і інших членів трудового колективу, незважаючи на наявність конституційного права на працю. І таке обмеження є, знову-таки, цілком конституційним, оскільки хворий педагогічний працівник несе загрозу життю і здоров’ю як дітей, так і своїх колег, і в даній ситуації також не можна говорити про порушення конституційного права на працю.

Ні один із батьків, що вимагають допуску до школи своєї невакцинованої дитини, не захотів би, щоб його навчав викладач без медичного огляду і без усіх щеплень, тобто такий, який потенційно небезпечний для здоров’я дітей.

Але і це ще не все! Як встановлено ч. 4 ст. 43 Конституції України: «Кожен має право на належні, безпечні і здорові умови праці, на заробітну плату не нижчу від визначеної законом». Іншими словами, присутність в закладі освіти нещепленої дитини порушує конституційне право педагогів на роботу в безпечних умовах, оскільки така дитина несе потенційну загрозу для їхнього життя і здоров’я.

Як бачимо, норми Конституції України необхідно ретельно аналізувати і застосовувати системно, а не висмикувати тільки ті, які подобаються і зручні.

Давайте будемо послідовними і не будемо забувати, що право однієї особи на освіту закінчується там, де починається право колективу на забезпечення безпеки життя і здоров’я.

Категорія: Батьки та діти | Додав: ape-ss (14.02.2019)
Переглядів: 159 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
avatar