Головна » Статті » Калейдоскоп » Факти, історії, події

Міжнародний жіночий день

8 березня
Міжнародний жіночий день

Ще в давньому Римі існував жіночій день, який святкували матрони. В цей день матрони – народжені вільними одружені жінки отримували від своїх чоловіків подарунки, були оточені любов’ю і увагою. Рабині також отримували подарунки. Крім того, господиня дому дозволяла невільницям в цей день відпочивати. Вбрані у найкращий одяг, з духм’яними вінками на голові, римлянки приходили до храму богині Вести – охорониці домашнього вогнища.

Ініціатором святкування Міжнародного жіночого дня була Клара Цеткін. Перша історична подія, що випала на цей день і була пов’язана зі спробою жінок заявити про свої права – марш протесту нью-йоркських текстильниць 8 березня 1857 року. Привід, нажаль, був банальний: низькі заробітки і погані умови труда. Вдруге, півстоліття потому, про цю дату згадали активістки нью-йоркської соціал-демократичної організації, що зібрали 8 березня 1908 року мітинг на захист прав жінок. 

У 1909 році Соціалістична партія Америки проголосила Національним жіночим днем останню неділю лютого. В 1910 році на Другій міжнародній конференції жінок-соціалісток в Копенгагені Клара Цеткін виступила з ініціативою щорічного проведення Міжнародного жіночого дня, конкретна дата не обговорювалася.

Вперше „міжнародний” жіночий день відзначався в 1911 році в чотирьох країнах – Австрії, Германії, Данії і Швейцарії – у різні дні. В 1912 році жіночій день святкували тим же „вузьким колом” країн і знову в різні дні.

В 1913 році жіночий день було вперше відзначено в Росії (вірніше – в окремо взятому місті - Петербурзі). Дату його проведення і імена організаторів не вдалося відшукати навіть в радянських джерелах, хоч саме радянські ідеологи на протязі десятиріч розвивали міф про „міжнародність” жіночого дня.

І лише в 1914 році – вперше і востаннє! – жіночій день відзначався 8 березня одночасно в 6 країнах: Австрії, Германії, Данії, Нідерландах, Росії і Швейцарії.

Перша світова війна примусила Європу надовго забути про будь-які свята. Але після приходу до влади в Росії більшовиків про Міжнародний жіночий день знов згадали і надали йому офіційного статусу. 1957 рік був проголошений ООН „Міжнародним роком жінок”, а 8 березня отримало статус міжнародного жіночого дня. Але, крім колишніх республік СРСР, 8 березня у світі, нажаль, ніхто не святкує. В Естонії, Латвії, Литві, Грузії і Арменії Міжнародний жіночий день було офіційно скасовано. В Арменії 7 квітня відзначають нове свято Материнства і Краси. В більшості європейських країн в цей день в новинах, між іншим, проскакує інформація про те, що сьогодні міжнародний жіночий день, але це, як правило констатується, а не святкується, як подія.

У СРСР 8 березня довгий час був звичайним робочим днем, але 8 травня 1965 року, у переддень 20-ліття Перемоги у Великій вітчизняній війні, Міжнародний жіночий день 8 березня був оголошений у СРСР святковим днем.

Варто відзначити, що багато хто сумнівається, що це свято дійсно «міжнародне». Однак, ще в 1977 році ООН прийняла резолюцію 32/142, закликавши всі країни проголосити 8 березня днем боротьби за жіночі права - Міжнародним жіночим днем.

Цей день оголошено національним вихідним у республіках колишнього СРСР, а також в: Анголі, Буркіна-Фасо, Гвінея-Бісау, Камбоджі, Китаї, Конгу (там свято не «міжнародних», а конголезьких жінок), Лаосі, Македонії, Монголії, Непалі, Північній Кореї й Уганді. У Сирії 8 березня відзначають День Революції, а в Ліберії - і зовсім як День пам'яті полеглих.

Категорія: Факти, історії, події | Додав: umni4ka (27.02.2010)
Переглядів: 938 | Рейтинг: 5.0/2
Всього коментарів: 0
avatar