Головна » Статті » Батьки та діти » Батьки та діти

Комп'ютерна залежність

Близько 70% сучасних школярів, відповідаючи на запитання про свої інтереси і захоплення, згадують комп’ютер. Та разом з комп’ютеризацією з’явилися негативні наслідки, які впливають на соціально-психологічне здоров’я дітей і підлітків. Найпоширенішим з них є явище комп’ютерної залежності.

Термін «комп’ютерна залежність» з’явився в 1990 році. Психологи класифікують цю шкідливу звичку як різновид емоційної залежності, спричиненої технічними засобами. Головний зміст комп’ютерної залежності в тому, що комп’ютер починає керувати людиною. З часом для залежного підлітка стає важливим не результат гри, а процес, у якому втрачається контроль над часом.

Підлітковий вік – це період формування цінностей, розширення соціальних контактів, а залежна дитина обмежує своє коло спілкування комп’ютером. В результаті цього в таких дітей спостерігаються відсутність життєвого досвіду, інфантилізм у вирішенні життєвих питань, труднощі в соціальній адаптації, бідність емоційної сфери, соматичні порушення (зниження гостроти зору, підвищена втомленість, порушення постави тощо), звуження кола інтересів, прагнення створити особистий світ, втеча від реальності.

Перші ознаки комп’ютерної залежності дитини

 • пропуски шкільних занять через комп’ютерну гру вдома або відвідування комп’ютерного клубу;
 • просиджування біля комп’ютера у нічний час;
 • приймання їжі під час комп’ютерної гри;
 • асоціювання себе з героями комп’ютерних ігор;
 • відсутність інших захоплень, крім комп’ютерних ігор;
 • віддавання переваги комп’ютерним іграм, а не спілкуванню;
 • загальний час, проведений за грою, перевищує час виконання домашніх завдань, прогулянок, спілкування з батьками і однолітками, інших захоплень;
 • дитина не уявляє, чим себе зайняти, коли комп’ютер не працює;
 • конфлікти з батьками та їх шантажування у відповідь на заборону проводити час за комп’ютером.

Профілактика комп’ютерної залежності у дітей

 1. Привчайте дитину правильно ставитися до комп’ютера , як до технічного пристрою, за допомогою якого можливо отримати знання і навички, а не як до засобу отримання емоцій.
 2. Не дозволяйте дитині у віці 3-5 років грати у комп’ютерні ігри.
 3. Розробляйте з дитиною правила роботи за комп’ютером: 20 хв комп’ютерної гри, 30 хв заняття іншими видами діяльності.
 4. Не дозволяйте дитині їсти і пити біля комп’ютера.
 5. Не дозволяйте дитині грати в комп’ютерні ігри перед сном.b
 6. Домовляйтеся з дитиною виконувати ці правила.
 7. Обговорюйте з дитиною покарання у разі, якщо дитина порушить домовленість.
 8. Помічайте, коли дитина дотримується ваших вимог, обов’язково скажіть їй про свої почуття радості та задоволення. Таким чином закріплюється бажана поведінка.
 9. Не використовуйте комп’ютер як засіб для заохочення дитини. Під час хвороби і вимушеного перебування вдома комп’ютер не повинен стати компенсацією.
 10. Допомагайте дитині долати негативні емоції, які завжди присутні в житті кожної людини (розчарування, сум, образа, агресія тощо) і які можуть підштовхнути дитину отримати полегшення за комп’ютерною грою.
Категорія: Батьки та діти | Додав: ape-ss (05.12.2009)
Переглядів: 6369 | Коментарі: 4 | Теги: комп'ютерна залежність | Рейтинг: 3.3/9
Всього коментарів: 4
avatar
1
а я 6-12 часов вдень за компом провожу biggrin , и нормально учусь и общаюсь со сверсниками cool tongue tongue tongue как сидел сутками, так и сижу! tongue tongue tongue

Саша Васильев

avatar
2
"втеча вiд реальностi"? бред какой-то! dry dry
avatar
3
Людей, страдающих киберзависимостью, можно легко распознать по ряду признаков, которые "выдают" их с головой. Такой человек чувствует эйфорию только во время пребывания за компьютером, а без него на зависимого человека "накатывает" ощущение пустоты, депрессии и раздражения. С каждым разом время, проводимое в интернете, увеличивается. В результате он-лайн полностью заменяет человеку реальную жизнь. Как итог: пользователь ПК начинает сталкиваться с проблемами в работе, учебе, семье. Однако даже это не останавливает его, когда его рука тянется к компьютерной кнопке, означающей "включение". И с каждым разом это желание становится все более навязчивым.

Похожие проблемы в жизни можно наблюдать у курящих людей, алкоголиков и даже наркоманов. Им также необходимо постоянно увеличивать дозировку для получения удовольствия. В случае с интернет-зависимостью "дозировкой" становится количество времени, затраченного на пребывание в виртуальном мире. Избавиться от этой зависимости, бывает, порой, совсем не просто. В некоторых случаях требуется даже помощь психолога. Самостоятельно справиться с проблемой пользователь может, попытавшись совершить попытки на какое-то время насовсем отказаться от интернета. Ну или хотя бы постараться с каждым разом проводить в нем все меньше и меньше времени.

Однако, как показывает практика, побороть интернет-зависимость тяжело даже взрослым, а уж что говорить о детской неокрепшей психики? Именно поэтому родители должны постараться не допустить появления этой зависимости у своих детях. Ведь легче предотвратить проблему, чем потом пытаться ее решить, не правда ли?

avatar
4
ты еще так посиди лет 10-ть и глаза свои можеш на полку положить........
avatar